افسردگی سن خاصی ندارد ،هر فردی با هر شرایط سنی، اجتماعی، شغلی و… می تواند دچار افسردگی شود.
افسردگی حاد و مداوم موجب توقف چرخه زندگی فرد می شود و بر روی شغل و روابط شخصی او تاثیر می گذارد لذا در رده ی اختلالات شایع و جدی قرار می گیرد که شناخت و‌درمان آن ضروری است.
نشانه هایی برای شناخت افسردگی در فرد وجود دارند که اگر فرد هر روز یا در طول روز چندین بار این نشانه ها را داشته باشد باید در صدد درمان آن برآید.

نشانه های افسرگی

۱_خواب:کم یا بیش از حد‌خوابیدن و اختلال در خواب، از نشانه های افسردگی است.
۲_تغذیه: تغییر افراطی حجم غذا، اضافه یا کم شدن وزن به صورت غیرطبیعی می توانند از نشانه های افسردگی باشند

۳_اختلال در انجام کار های روزمره:فرد افسرده در انجام کار های روزمره خود دچار مشکل است و گاها از انجام آن ها خودداری می کند،حتی برای انجام کارهایی مانند استحمام،مسواک زدن و رعایت بهداشت فردی هم انرژی کافی را ندارد.
۴_داشتن سردرد،معده درد یا درد های عضلانی که از نظر بالینی و پزشکی دلیل خاص و قابل مشاهده ای ندارند.
۵_تحریک پذیری:فرد افسرده از نظر هیجانی تحریک پذیر است و با کوچکترین رفتار دیگران ناراحت یا خشمگین می شود.
۶_احساس غم: این افراد بدون دلیل مشخصی ناراحت، غمگین و برانگیخته می شوند.
۷_اضطراب:این افراد بدون دلیل مشخصی مضطرب می شوند.
۸_احساس انزوا، تنهایی و بی ارزش بودن هم از علائم افسردگی هستند.
۹_ احساس گناه و تقصیر
۱۰_عدم تمرکز:افراد افسرده روی کار هایشان تمرکز ندارند واغلب نمی توانند کاری را از نقطه a شروع کرده و به نقطه b برسانند.
۱۱_ تفکر خودکشی:این افراد معمولا به خودکشی و از بین بردن خود فکر می کنند یا حتی در صورت نداشتن افکار خودکشی، به پدیده مرگ زیاد فکر می کنند.

دلایل افسردگی
الف) عود افسردگی درطول شب بیشتر از طول روز است.سکوت و آرامش شب زمینه ساز تفکرات عمیق است که یکی از دلایل افسرده ساز می باشد. افراد افسرده معمولا تفکرات عمیق تری نسبت به افراد عادی دارند به طوری که در مورد مسائل پیش آمده بیش از حد تفکر می کنند و در آن غوطه ور می شوند که اینکار در صورتی که مدیریت نشده باشد آن ها را به آرامی به سمت افسردگی سوق می دهد.

ب)یکی دیگر از دلایل افسردگی این است که فرد مدام به‌ مسائل مربوط به گذشته فکر‌می کند و گذشته را نبش قبر می کند.

ج) تنها بودن و رها بودن که به تبع خود تفکر عمیق را به همراه دارد به خصوص هنگام شب که در مورد اول ذکر شده است.تنهایی و خلوت می توانند مفید و سازنده باشند اما اگر با تفکرات منفی و عدم مهارت همراه شود می توانند زمینه ساز افسردگی باشند.

د)اختلال در ریتم ۲۴ساعته بدن:به هم زدن ریتم شبانه روزی بدن موجب افسردگی می شود.افرادی که شب را بیدار مانده و روزها می خوابند بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارند.افرادی که در شیفت شب کار می کنند یا به سبب شغلشان پرواز های چندین ساعته به کشور هایی دارند که اختلاف ساعت زیادی با محل زندگیشان دارد، در معرض خطر ابتلا به افسردگی قرار دارند.

تفاوت افسردگی در زنان و مردان

دلایل افسردگی در مردان و زنان کمی متفاوت است.چرا که ساختار احساسی و هیجانی و مغزشان باهم تفاوت دارد.
یکی از دلایل افسردگی در مردان نگرانی برای آینده است، مردان مدام در ذهنشان افق آینده را ترسیم کرده و در مورد آن تفکر می کنند . همین تفکر که”چه خواهد شد؟ “موجب افسردگی آن ها می شود.
اما مغز زنان معطوف به گذشته است که موجب می شود آن ها مدام رویداد های گذشته را مرور کنند که”چرا این اتفاق افتاد؟” “چرا این کار را انجام دادم؟” این قبیل تفکرات آن ها را به سمت افسردگی سوق می دهد.

راهکار های بر هم زدن چرخه افسردگی

۱_قرار گرفتن در محیطی سازنده نظیر محیط های هنری یا انجام عملی سازنده و مفیدمی توانند موثر واقع شوند.

برای مثال شخص می تواند فیلم های مفید ببیند،نقاشی یا نویسندگی کند یا یک ساز موسیقی بنوازد.
اینکار موجب می شود فضای ذهنی شما با افکار مثبت تر اشباع شود و فرصتی برای جولان افکار منفی پیش نیاید.

۲_ایجاد اعتماد به نفس: بررسی کنید که چه چیز هایی به شما انگیزه و امید می دهد،شرکت در محفلی خاص، وقت گذراندن با دوستان،مطالعه کتاب،رفتن به مسافرت،خرید و…می تواند در بهبود حال شما موثر باشد.

۳_تمرین خوب خوابیدن:برای خوب خوابیدن نیاز به مقدمه چینی مناسب دارید که یکی از آنها کنار گذاشتن گوشی و لپ تاپ ۲ساعت قبل از خواب است،نور آبی موجود در گوشی موبایل و لپ تاپ ریتم خواب شما و امواج مغزی تان را مختل می کند. تنظیم نور و دمای محیط‌خواب هم در داشتن خواب خوب موثر است.

Leave a Comment